Eindhoven

Umístění: Holandsko, Severní Brabantsko

Počet obyvatel: cca 210 860

Eindhoven je Nizozemské město v provincii Severní Brabantsko na Jihu země. Ve městě žije 221 402 obyvatel, což z něj činí páté největší město Nizozemska.
Psaná historie Eindhoven začala v roce 1232. V době poskytnutí charty, Eindhoven měl přibližně 170 domů s opevněním a malým hradem.
Kolem 1388 byla posílena městská opevnění. V roce 1486, Eindhoven byl vypleněn a vypálen vojsky z Guelders. Rekonstrukce byla dokončena v roce 1502, se silnějším opevněním a novým zámkem.
Velký požár v roce 1554 zničil 75% domů, ale 1560 byl přestavěn s pomocí Williama I of Orange. Během Holandské vzpoury se Holandsko a Španělsko střídalo o nadvládu nad městem. Eindhoven se stal součástí Nizozemska až 1629 během francouzské okupace. Rozloha města zůstala menší až do začátku průmyslové revoluce.
Průmyslová revoluce 19. století poskytovala velký růstový impuls. Byly postaveny kanály, silnice a železnice. Eindhoven byl připojen k hlavnímu kanálu Zuid-Willemsvaart prostřednictvím Eindhovens Kanaal v roce 1843. V letech 1866 a 1870 byl připojen železnicí do Tilburgu’s-Hertogenbosch, Venlo a Belgie. Průmyslové činnosti byly zpočátku soustředěny kolem tabáku a textilu. V roce 1891 se rozvíjel vzestup osvětlení a elektronický gigant Philips, který byl založen jako žárovková výrobní společnost.
Industrializace přinesla populační růst. Explozivní růst průmyslu následné bytové potřeby pracovníků volali po radikálních změnách. Město bylo ještě omezeno okruhem středověkého příkopu. V roce 1920 bylo spojeno pět sousedních obcí Woensel, Tongelre, Stratum, Gestel en Blaarthem, Strijpa a vzniká Groot-Eindhovenu (“Větší Eindhoven”). Předpona “Groot-” byl později zrušen.
Za 2. světové války město trpí rozsáhlými nálety, kdy byla zničena velká část města. Následovala drastická poválečná rekonstrukce s malým ohledem na historické dědictví. V roce 1960 byla stará neo-gotická radnice zničená a později nahrazena novou.
Na začátku 21. století, bylo postaveno nové sídliště s názvem Meerhoven na místě starého letiště Welschap.

 

Informace:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Eindhoven

http://en.wikipedia.org/wiki/Eindhoven

http://www.poutnik.cz/evropa/eindhoven

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zzz/_zprava/630563

 

Zpracoval: Michal Holpuch

Úvodní foto: kennisbankherbestemming.nuComments are closed.