Městské divaldo Haarlem

Městské divaldo Haarlem, Nizozemí

Architekt: Erick van Egeraat (EEA)

Keramické díly: Babs Haenen

Renovace: 2010

Erick van Egeraat zrenovoval městské divadlo v Haarlemu. Původní budova od J.A.G van der Steur byla jednou z charakteristických budov města a se  svými 90 lety jedním z nejstarších divadel v zemi. Robustní cihlová fasáda je klasickým příkladem architektury veřejných budov ze začátku 20. století. Budova však na začátku tohoto století už nesplňovala současné požadavky a normy a různými úpravami ztratila původního ducha. Proto bylo přistoupeno k renovaci, která divadlu znovu dodala třpyt a glanc. Erick van Egeraat vytvořil dle svých slov moderní baroko.

Celé funkční schéma bylo změněno přesunutím hlavního vchodu do suterénu a vybudováním vstupní rampy přímo ke vchodu. Rampa se dá využít i pro venkovní představení. Interiér divadla byl celý nově vytvořen. Další velkou změnou byla přístavba kulisové věže, která je rozměrnější než původní, proto byl celý objem divadla pozměněn a nová přístavba je od původního objemu odlišena hrubým jednoduchým tělesem s cihlovým obkladem, navíc je přístavba pokrytá světlými keramickými stuhami vinoucími se z vrchu budovy.

Keramické díly byly navrhnuty od Babs Haenen a jsou s nádechem zeleno-modré a s výškou se postupně zesvětlují až do čistě bílé, tímto navozují pocit, že přístavba se ztrácí v obloze. Všechny dlaždice byly ručně vyrobeny a každá z nich je unikátní.Tato rozmanitost dává fasádě přístavby tradiční vzhled oproti sterilní industriálnímu charakteru běžného obložení. Mezi novým obkladem jsou též použity kamenné prvky z původní věže a tím je prolnutí nového a původního umocněno.

Zdroje:

archello.com

Zpracoval: Jan FrancůComments are closed.