Radnice Raakspoort Haarlem

Architekti: BOLLES+WILSON

Místo: Raaks Kwartier, Zijlvest 39, NL-2011 VB Haarlem, NizozemíDeveloper: MAB Development Nederland B.V

Velikost: 18,500 m2

Cena: 18.3 milionů Euro

Dokončeno: October 2011

Fotografie: Christian Richters

Radnice se nachází na hranici těsného městského souboru, který se má prolínat s přilehlou drobnou městskou zástavbou v sousedství. Celý soubor byl navržen dle urbanistického masterplánu od Donald Lambert – Kraaijvanger Urbis. Funkční požadavky byly mix prostor radnice a komerční plochy kina, kasína a pronajímaných kanceláří a parkováním pod celou parcelou. Obě odlišné funkce jsou odděleny půlícím průchodem vedoucím od viditelné a reprezentativní vnější fasády do sevřeného vnitrobloku. Kinosály jsou umístěny v podzemí a to vyžadovalo vytvoření složité ocelové konstrukce, která vynáší nadzemní části budovy nad velkorozponovými sály kina.

Kasino vyžaduje málo oken, aby hráči nebyli odpoutáváni od hry pohledem na venkovní svět, a proto je fasáda vyšperkována několika typy oken s různou velikostí a různou zapuštěností do fasády. Fasáda radnice je obložena cihlovým zdivem a nahoře má nepřehlédnutelou věžičku s hodinami. Ze zachovalých a zrestaurovaných segmentů původní budovy školy byla vytvořena výzdoba nové budovy. Jednotlivé fragmenty byly umístěny na nároží a vedle hlavních vchodů a vytvářejí symbiózu starého a nového.

Budova získala známku 8 (z 10) za udržitelnost, podle holandské GP-kvalifikace pro veřejné budovy. Z okružní ulice veřejnost vstupuje do nové haly s pulty, salónky a samoobslužnými místy. Velký sál s mezipatrem je přehledný, široký a plný světla. Horní patra se skládají z flexibilních „openspace“ pracovních prostor kanceláří pro radnici a na pronájem.

Zdroje:

archdaily.com

architectureau.com

Zpracoval: Jan FrancůComments are closed.