Shipping and Transport College

Architekti: Neutelings Riedijk Architects

Místo: Lloydstraat 300, Rotterdam, Nizozemí

Realizace: 2005

Vysokoškolská budova, svou funkcí neomylně spjata s Rotterdamem, od Neutelings Riedijk Architects se nachází na Miller Pier na břehu řeky Maas. Hmota budovy je výrazně a velkolepě geometricky meandrovitě modelovaná a zahrává si tak svou velikostí s lidským měřítkem.

Sedmdesát metrů výšky je využito smíšeným programem výukových prostor, kanceláří a veřejných funkcí. Celkem stísněné vstupní prostory jsou s vyššími podlažími propojeny oranžovými eskalátory. V nízkopodlažní části objektu jsou umístěny speciální zařízení jako místnosti se simulátory, stupňovitě řešená studentská restaurace, mediální centrum, sportovní centrum a dílny. Zbytek budovy je pak vyčleněn pro provozy univerzity a vrcholí masivní konzolou v nejvyšší části budovy. Tento typický rys Neutelings je vtipně využit jako obrovská přednášková místnost.

Z celé budovy jde jasně cítit tématika námořnictví. Zprvu je to modrobílá fasáda ze starých přepravních kontejnerů, která je laděna do odstínů námořníkova trika, poté je to atmosféra interiérů s nespočtem kulatých oken, lodních dveří a šroubů, lan, plachet a rybářských sítí. Budova jednoznačně vytváří ikonu mezinárodního centra námořní vědy.

Zpracoval: Vít Gerhard

Zdroj: archiweb.cz, archdaily.com, neutelings-riedijk.comComments are closed.