Café De Unie

Autor:          Jacobus Johannes Pieter Oud

Realizace:  1924-25, zbořeno 1940, replika Carel Weeber 1985-86

Adresa:       Mauritsweg 35, 3012 JT Rotterdam

Zdroj:          thecharnelhouse.org, architectuurinrotterdam.nl

Café de Unie je jednou z mála budov, na nichž architekt Oud aplikoval principy hnutí De Stijl, na jehož založení v roce 1917 se podílel.

Na průčelí kavárny jsou použity primární barvy – modrá, červená a žlutá – a jednoduché matematické kalkulace, pomocí kterých na dvourozměrném povrchu vzniká trojrozměrný výsledek, a tvoří dokonalý příklad holandského uměleckého hnutí De Stijl, představujíc vyváženou kombinace linií, tvarů a barev.

Původně stál objekt kavárny v historické části Rotterdamu Coolsingel, interiér byl však zničen na počátku Druhé světové války. Proto v roce 1986 vznikla jeho replika na ulici Maurtisweg podle návrhu architekta Carel Weebera. Tato rekonstrukci se nevyhnula kontroverzi a kritice, ať už namířené proti samotné kopii objektu nebo zvolené lokalitě, nicméně bylo nemožné si ulice Rotterdamu bez kavárny představit.

V roce 2010 byl interiér upraven pro lepší potřeby přednáškového sálu, který dostal samostatný vstup a lobby. Novému interiéru od Peter Hopmana Lakenveldera a grafického studia 75B dominuje černá.

Zpracoval: Martin Janoušek

Foto: Martin Janoušek, thecharnelhouse.orgComments are closed.