Rotterdam Centraal Station

Autor:          Team CS

Realizace:  2013

Adresa:       Centraal Station Rotterdam, Stationsplein 1, 3013 AJ Rotterdam

Zdroj:          archdaily.com

Budova Hlavního nádraží v Rotterdamu (Rotterdam Centraal), je novostavba, která je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů Nizozemska. Za den nádraží obslouží 110 tisíc cestujících denně, což odpovídá letišti v Amsterdamu. Rotterdam HST je první zastávka této evropské železniční sítě v Nizozemsku při cestě z jihu; je strategicky umístěna ve středu Evropy, jen dvacet minut od amsterdamského letiště Schiphol. I proto má budova charakter veřejné mezinárodní budovy s jasným a přehledným prostorem. K centru města je orientovaný výrazný vchod jako jasně čitelná brána. Výšky objektu odpovídají charakteru okolní zástavby, k níž se vzpíná.

Komunikace jsou logické, cestující má přímý pohled na vlaky od vstupní pasáže s obchodními funkcemi. K novým nástupištím vedou eskalátory, výtahy a schodiště s rysy příjemného mobiliáře. Na západní straně nádraží je lávka přes dráhy pro cestující v tranzitu.

Zvenčí je objekt opláštěn nerezovou ocelí, vnitřní prostorná hala dřevem a přechod mezi interiérem a exteriérem je prosklený a transparentní. Celý střešní konstrukce nad hlavní pasáží spočívá pouze na masivních rohových patkách. Konstrukce střechy nad všemi tratěmi v délce 250 metrů, nesená opakujícími se železobetonovými sloupy ve tvaru Y, je převážně transparentní a vpouští dostatek světla, čímž vzniká proměnlivá hra světel a stínů na nástupištích. Střechu pokrývá 130 tisíc solárních článků, čímž objekt představuje jeden z největších střešních solárních projektů v Evropě.

Zpracoval: Martin Janoušek

Foto: Martin Janoušek, archdaily.com
Comments are closed.