Divadelní náměstí

Autor:          West 8

Realizace:  1996

Adresa:       Schouwburgplein, Rotterdam, Nizozemsko

Zdroj:          vlastní text, Foto: Jan Havlíček, roeldijkstra.nl, zoom.nl

Divadelní náměstí, tedy Schouwburgplein se nachází v centru současného Rotterdamu, poblíž Centrálního vlakového nádraží. Vzniklo během poválečné obnovy zničeného města v duchu tehdejších modernistických proudů a tvořilo předprostor filharmonii. Od té doby bylo značně stísněno (nikoliv zútulněno) dalšími objekty – divadlem, multikinem a především také stínící výškovou výstavbou. Přítomnost podzemních garáží pod náměstím navíc neumožnila výsadbu dřevin.

Návrh holandského ateliéru West 8 staví na studii sociálního složení uživatelů náměstí, jejich potřeb a pohybu. Náměstí je výškově a povrchově diferenciováno dle předpokládaných využití. Nejintenzivněji osluněné plochy nabízejí mobiliář a akumulující kamennou dlažbu, perforovanou otevřenými vodotrysky, ve nichž si v létě hrají nejmenší. V centrální části je zase zvýšena dřevěná paluba jako jeviště, při východní straně stojí dřevěné lavičky na měkkém pryžovém podkladu. Řečené zvýšení navíc umožnilo umístit zde vedení inženýrských sítí (což dosud kvůli podzemním garážím nešlo). Dominujícím prvkem náměstí je čtveřice prvků veřejného osvětlení – červeným jeřábovým ramenům.

Náměstí a jeho autorská myšlenka nediktuje lidem, jak a čím se zde zabývat. Naopak nabízí volný prostor, který ale svou konfigurací zbavuje možné aktivity omezení. Praxe a srovnání se stavem před rekonstrukcí ukázalo, že tento princip může fungovat, značně ho však ovlivňuje jeden přirozený faktor: počasí.

Zpracoval: Jan HavlíčekComments are closed.