Kunsthal

Autor:          OMA

Realizace:  1992

Adresa:       Museumpark, Westzeedijk 341, 3015 AA Rotterdam, Nizozemsko

Zdroj:          vlastní text, oma.eu, Foto: nai.nl, metalocus.es, pinterest.com

Rotterdamská výstavní síň je ikonickou realizací Rema Koolhaase a jeho Office of Metropolitan Architecture. Kontext před návrh postavil dvojici okolností: a) jižní hranu tvoří rušná rychlostní silnice na náspu b) níže položená severní strana se otevírá do klidného Museum Parku. Návrh samotný pak postavil budovu do role náměstí, které protíná existující menší vozovka a prodloužení pěší trasy v severojižním směru. Budova-veřejný prostor je tak dělena na 4 části. Výsledná komplexní a působivá vnitřní objemová konfigurace vznikla jako autorova odpověď na otázku, jak spojit 4 rozdílné prostory s rozličnými vjemy v jednu průběžnou spirálu, resp. okruh. Objekt protíná série ramp. Jedna je skleněnou stěnou rozdělena na vnitřní a vnější, přičemž vnější slouží veřejnosti jako průchod, kdežto vnitřní se stává součástí návštěvní trasy. Další, k první otočená, svým sklonem tvoří hlediště sálu a kryje restauraci. V místě styku těchto dvou se nachází hlavní vstup. Vzhůru pokračuje další rampa, spojující úroveň parku s výstavními prostory na úrovní jižního náspu. Výstavní plochy se vizuálně postupně otevírají k silnici, parku, či jsou osvětleny světlíky shora. Poslední rampa vede kolem střešní zahrady do poslední menší výstavní síně a následně na střechu.

Kunsthal nemá vlastní, tedy stálou, sbírku. Záběr vystavovaných děl je však široký – staré umění, současné, design, fotografie,…

Stavba se letos (2014) dočkala bezpečnostních a provozních úprav a při té příležitosti omlazení některých interiérových prvků (opět v rukou OMA). Důvodem byla velká loupež v říjnu 2012, při které došlo k odcizení 7 obrazů od Picassa a Matisse (v průběhu kauzy byla díla bohužel zničena).

Zpracoval: Jan HavlíčekComments are closed.