Rotterdam

Umístění: Nizozemí

Počet obyvatel: cca 610 000

Rozloha: 319 km²

Zdroj: wikipedia.org

Rotterdam je druhé největší nizozemské město. Až do roku 2004, kdy ho předběhla Šanghaj, byl rovněž největším světovým přístavem. Prvenství si zachoval alespoň na úrovni Evropy.

První zmínky o osídlení v této oblasti jsou již z 10.století, kdy je také dokumentováno, že osada byla pravidelně ničena povodněmi. Byly vystavěny ochranné hráze kolem řeky Mázy, která se zde vlévá do moře. To umožnilo již ve 13.století založit město na pravoúhlém systému s velmi vyspělým přístupem. Díky přístavu a překládce zboží hlavně z Anglie se město zvětšovalo a vzkvétalo. Ke zničení kulturního dědictví přispěly dva faktory – bujný rozvoj průmyslu v 19. století, ale hlavně bombardování za druhé světové války. Od roku 1945 byl pak Rotterdam stavěn prakticky od začátku, což vysvětluje zcela odlišnou zástavbu od ostatních měst a absenci historických budov.

Tyto faktory však přispěly k tomu, že Rotterdam je moderním a architektonicky velice zajímavým městem se zcela specifickou atmosférou. Nutnost obnovy významného přístavu spolu s bohatstvím města má za následek jeho kvalitní architektonický vývoj. Ikonické přemostění tvoří Erasmus Bridge, vyhlídku na město si nejlépe užijete z vyhlídkové věže Euromast a kávu v Café de Unie. Město je protkané galeriemi, na každém kroku můžete vejít do muzea – například do Námořního muzea, které kromě vývoje mořeplavectví a lodí dokumentuje i vývoj zdejšího přístavu.

Partnerským městem Rotterdamu je v České republice Praha.

Rotterdam rozhodně stojí za zhlédnutí! Jen pozor! Pokud ve zdejších podmínkách fouká a ještě se ochladí, není radno zapomínat na čepice!

 

Stavby, které stojí za to vidět v Rotterdamu:

The Red Apple – mapa

 

Užitečné odkazy:

http://www.rotterdam.nl/discover_rotterdam

http://en.wikipedia.org/wiki/Rotterdam

http://www.holandsko.cz/rotterdam

 

Zpracovala: Petra Indruchová

Foto: webComments are closed.