URBAN PODIUM GROTEKERKPLEIN

Víceúčelové pódium Rotterdam, Nizozemí

 

Architekt: Atelier Kempe Thill

Realizace: 2009

Adresa: Grotekerkplein, Rotterdam, Nizozemí

 

                Pódium stojí na malém náměstí v centru Rotterdamu, které tvoří předprostor mezi vstupem do katedrály Sint Laurens a vodním kanálem Delftsevaart. I přes svou polohu v centru města bylo náměstí prázdným prostorem bez využití, od živého nákupního centra města je odděleno zády obchodního domu. To vytváří na náměstí klidnou a odpočinkovou atmosféru. Té se v roce 2004 rozhodl využít Rotterdmaský Rottary klub a vypsal soutěž na divadelní pavilon.

                Pódium od architektů A. Kempeho a O. Thilla uzavírá náměstí směrem ke kanálu a dováří mu tak čtvrtou linii, která uzavírá náměstí a dává mu ještě intimnější atmosféru. Pódium samo je pak velmi vzdušná a transparentní, aby byl zachován kontakt náměstí s kanálem. Pódium je navrženo jako prázdný rám s dvěma servisními centry na stranách. Celé pak stojí na vyvýšené základové desce, čímž dochází k zvýraznění pódia a jeho oddělení od plochy náměstí. V kostkách po stranách pódia jsou pak umístěny potřeby pro divadelní provoz je tam uskladněna opona a zázemí pro herce.

                Celý divadelní pavilon působí jemným nenápadným dojmem, který dokresluje náměstí do finální podoby. Pro podtržení tohoto cíle využili architektu pohledového betonu a ušlechtilé oceli.

 

Zpracoval: Pavel Hotař

Zdroj: archiweb.cz, archdaily.comComments are closed.