VAN SCHIJNDEL HOUSE

Dům architekta Mart van Schijndela

 

Architekt: Mart van Schijndela

Realizace: 1992  

Adresa: Pieterskerkhof 8, Utrecht, Nizozemí

 

                Mart van Schijndel si postavil svůj dům podle principů jenž jako vysokoškolský profesor vyučoval na Fachhochschule in Düsseldorf. Jeho vlastní skrytý dům v ulici Pieterskerkhof v Utrechtu je toho krásným a prostorovým vyjádřením. Dům se může rovnat s trvalými inspirativními příklady mezinárodní architektonické historie dvacátého století.

                Tento nenápadný dům se skrývá v uličce Pieterskerkof za kostelem Pieterskerk.  Dům je rozdělen do dvou částí. V první z nich obrácené do ulice se nachází čtyři apartmány kryté od ulice pruhovanou fasádou. Za nimi se však objevuje na svou dobu nečekaně moderní dům. Pro Van Schijndela je typická práce se světlem, a tak je trojúhelníkový objem domu uspořádám kolem tří atrií, do kterých se dům otvírá.

                Dispozice domu je pak velmi jednoduchá. Do centrálního prostoru jenž je obývákem i předsíní zároveň směřují všechny pokoje a dělají z něj tak hlavní komunikační prostor a živoucí srdce domu.

                Za tento dům získal van Schijdel ocenění “design Rietveld Award 1995″ za ” virtuózní sochařský design”. Celý dům je pak vybaven nábytkem který architekt sám navrhoval.

Zpracoval: Pavel Hotař

Zdroj: iconichouses.org, martvanschijndel.nlComments are closed.