Netherlands Architecture institute (NAI)

Autor:          Jo Coenen

Realizace:  1988

Adresa:      Museumpark 25, 3015 CB Rotterdam, Nizozemsko

Zdroj:          vlastní text, cs.wikipedia.org

Foto:           rotterdam.nl

 

Nizozemský architektonický institut (NAI) je více než jen muzeum architektury. Je to především kulturní institut, který používá různé metody ke zkoumání architektury, městské výstavby a územního plánování.

Historie vzniku

Soutěže z roku 1988 se zúčastnilo šest známých architektů: Jo Coenen , Rem Koolhaas , Benthem Crouwel Architekten , Wim Quist , Luigi Snozzi a Ralph Erskine . Koolhaasův design byl oblíbený mezi odbornou veřejností a byl proto dost protěžován. Nicméně, NAI si nakonec vybral Jo Coenena. Rozhodujícími faktory byly zapadnutí návrhu do kontextu města a odkazy na historii architektury. V roce 2011 prošel institut intenzivní rekonstrukcí. Nejvýraznější rekonstrukcí prošla vstupní část, umístěna ne umělé vodní nádrži. Dále byly přidány výstavní místnosti a další prostor pro vzdělávací aktivity. Modernizaci se nevyhnula ani restaurace.  Celé rekonstrukce se ujal původní architekt  Jo Coenen.

Umístění

NAI byl umístěn na trojúhelníkové parcele, tzv, zeleném městském klínu, který spojuje městské centrum Rotterdamu s řekou Meuse. Dohromady s „Diamond Center“ a „vodním městem“, byla tato oblast, klíčovou částí „Plánu  vnitřního uspořádání Rotterdamu“ (1985 – 1990) jako poslední část městské poválečné rekonstrukce. Budova archivu objímá křivku ulice Rochussenstraat, formující hranice s Museumparkem.

Architektura

NAI formuloval tři základní požadavky, od kterých byl stavební program odvozen. Těmi požadavky byly: sbírky, administrativa, přístup k archivům a sbírkám – zahrnujíce knihovnu; studovnu materiálů a sledování současného rozvoje a posledním je rozšíření, které mělo vytvořit prostory pro výstavy, publikace a různé společenské události. Coenen se rozhodl umístiti každou z  těchto částí do vlastního odděleného objemu, a přidal ještě čtvrtou část, která má sloužit převážně pro veřejnost. Obsahuje tedy kavárnu, book-shop a auditorium. Archiv je umístěn v části, která má úzký, protáhlý a mírně zakřivený charakter, je dlouhá 200 m a je vyrobena z betonu a vlnitého plechu, který je obarven do červena, a nebo z hliníku. Aby archiv nepůsobil tak masivně, rozhodl se ho Jo Coenen o jedno podlaží vyzvednout, tak vytvořil krytou pasáž k hlavní budově. Výstavní plocha a obdélníková uzavřená kostka je z hnědo-fialových cihel. Ústřední část budovy je vysoká, skleněná jednotka zahrnující studovnu a kanceláře. Pod hlavní budovou se nachází čtvercová plocha pro veřejné účely. Rozdílné části budovy kontrastují svou otevřeností a uzavřeností a každá z nich má svůj vlastní charakter.

NAI vlastní jednu z nejvetších architektonických sbírek na světě: 18 km regálů, které obsahují kresby, skici, modely, fotografie, knihy, noviny. Sbírka obsahuje přibližně 42 000 knih a brožur a téměř 1000 časopisových titulů z domova i ciziny, z toho 125 z nich jsou současné předplatné. Prakticky každý vynikající nizozemský architekt od roku 1800 má zde svou prezentující část v archivech. Tyto archivy obsahují osobní archivaci takových známých architektů jako Dudok, Cuypers, Berlage nebo De Klerk.

Zpracoval: Radek Fila 

 

 Comments are closed.