Haag

 

Den Haag 03

 

Místo:                    Nizozemí

Počet obyvatel:    509 779

Rozloha:                98,2 km2

zdroj:                     wikipedia

 

Haag je sídlo nizozemské vlády, parlamentu a panovníka, avšak podle čl. 32 ústavy je hlavním městem Nizozemského království Amsterdam. Také diplomatický sbor je usídlen v Haagu.

Haag je hlavním městem provincie Zuid-Holland (Jižní Holandsko), nacházející se na jihozápadě země. K 1. lednu 2014 měl Haag 509 779 obyvatel,[1] aglomerace zvaná Randstad (především města Amsterdam, Haarlem, Haag, Rotterdam a Utrecht) má však dohromady přes 7,1 milionu obyvatel.

Haag byl založen roku 1248 Vilémem II., hrabětem holandským a králem německým. Z této doby pochází také úřední název města ‘s-Gravenhage, který lze přeložit jako „Hraběcí obora“.

Ve středu města se nachází skupina historických budov Binnenhof, kde se schází nizozemský parlament a vláda. Přilehlý Mauritshuis je obrazárnou, ve které jsou vystavována díla malířů, jako jsou Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer (Diana s nymfami, Dívka s perlou, Pohled na Delft), Paulus Potter či Jan Steen. Před těmito budovami se rozkládá jezírko nazvané Hofvijver. V poslední době prošla obrazárna Mauritshuis rozsáhlou rekonstrukcí a přístavbou. Slavnostní znovuotevření se konalo 27. června 2014 za účasti krále Willema-Alexandera.

Grote Kerk – kostel sv. Jakuba náleží spolu s Binnenhofem k nejstarším budovám v Haagu.

Palác Noordeinde je od roku 1984 oficiálním sídlem nizozemského panovníka, nyní krále Willema-Alexandra. Pro veřejnost je přístupná část parku, který k tomuto paláci přiléhá.

V Paláci míru (Vredespaleis), jehož stavba byla dokončena roku 1913, sídlí Mezinárodní soudní dvůr a Stálý rozhodčí soud.

Madurodam je areál s modely významných a typických staveb z celého Nizozemí v měřítku 1:25. Zahrnuje jak známé historické budovy, tak moderní architekturu, dopravní infrastrukturu a rekreační zázemí. Muzeum bylo otevřeno v roce 1952 a je průběžně rozšiřováno.

 

Zpracoval: Radek FilaComments are closed.