Alkmaar

Alkmaar01

Země: Nizozemí

Počet obyvatel: 95,076 (2014)

Rozloha: 31.20 km2

Zdroj: wikipedia.org, www.alkmaarprachtstad.nl, www.gemeentegeschiedenis.nl

Alkmaar je město ležící v Nizozemsku, v oblasti Severní Holandsko. Nachází se asi 35 km od Amsterdamu a 10 km od pobřeží Severního moře.

Nejstarší zmínkou je dokument z 10. století. Městská práva získala obec roku 1254. Nejstarší část města leží na starém písečném břehu, který poskytoval ochranu před záplavami.

V roce 1573 město úspěšně odolalo obležení španělských sil pod vedením Fernanda Álvareze Toledského. Byl to zlom v osmdesátileté válce (Boj Nizozemska za nezávislost proti španělské nadvládě) a dal podnět ke vzniku rčení “Vítězství začíná u Alkmaaru”

Ve druhé polovině 20. století, se Alkmaar s rozvojem nových čtvrtí rychle rozšířil. V říjnu 1972 bylo přičleněno město Oudorp, část Koedijk a Sint Pancras

Každý pátek (duben – září) se na Alkmaarském náměstí konají sýrové trhy. Sýry se zde váží a poté prodávají. Na náměstí také stojí sýrové muzeum. V blízkosti centra Alkmaaru se nachází několik větrných mlýnů, jeden dokonce skoro v centru města. Celé město je protkáno kanály, které i dnes slouží k odvodňování nizozemského území.

Zpracoval: Petr KřížComments are closed.