Admirant Entrance Building

Autor:          Massimiliano And Doriana Fuksas

Realizace:  2010

Adresa:      Septemberplein 18, 5611 Eindhoven, Nizozemsko

Zdroj:          vlastní text, archdaily.com

 

Foto: Petr Cejpek

Na základě urbanistického plánu z roku 1998 vznikly podle architektonické studie čtyři objekty, z nichž jedna je právě futuristicky vyhlížející Admirant Entrance Building. Stavba propojena s rozlehlými prodejními plochami v Heijmans Real Estate. V budově se nachází mnoho obchodních jednotek – převážně v přízemí a prvním patře, nad nimi jsou umístěny kancelářské prostory (3. a 4. patro), páté patro se nachází jen v části a slouží pro technické zázemí.

Budova je umístěna na okraji náměstí, které je bránou do luxusní nákupní zóny. Díky tomuto umístění se stala ikonou celého komplexu, přitahuje svou nevšedností pozornost všech kolemjdoucích a je jakýmsi šperkem mezi ostatními budovami. Vyniká svým tvarem, který by mohl mezi nimi působit až příliš mimozemsky, avšak nad očekávání dobře zapadá, aniž by byla těsně nalepena na přilehlou stavbu.

Admirant Entrance Building je plná pohybu, dynamiku dotváří i použití materiálů. Na fasádu byla zvolena příhradovina s výplní z modrého skla a kontrastních bílých desek. Jako by se prolínaly samostatné objemy, které však spolu výjimečně ladí. Na všech plochách dochází k odrazům, ve skleněných tabulích se odráží obloha. Nosnou konstrukci tvoří betonové těleso, které je pohledům zvenčí skryto.

Zpracovala: Petr CejpekComments are closed.