Rathaus Kufstein

Autor:         Rainer Köberl, Giner + Wucherer

Realizace:  2009-2011

Adresa:      Rakousko, Tirol, Kufstein, Oberer Stadtplatz 17

Kufstein je okresní městečko na severovýchodě Tyrolska. Může se pyšnit bohatou historií a masivní pevností. Pevnost zvaná Festung Kufstein je výraznou dominantou města, kolem její západní hradby protéká řeka Inn, která je významnou osou celého Kufsteinu. Pod pevností se nachází hlavní náměstí – Dolní náměstí, svažuje se odtud od budovy radnice, až k mostu přes řeku Inn. Dolní náměstí je považováno za historické centrum, je využíváno k různým akcím, koncertům, trhům, v létě je plné kaváren a restauračních zahrádek.

Rathaus Kufstein se nachází na Dolním náměstí a svojí rekonstrukcí propojuje Dolní náměstí s Horním, které je rozlohou menší, ale pro obyvatele neméně významné. Původní venkovní fasády byly rekonstruovány a nad hlavním průčelím, nad římsu, byla umístěna nová světlá plocha z poloprůsvitných lamel sloužící ke stínění. Podle potřeby se její části dají skládat a tím i mění tvář celé radnice. Z plochy Horního náměstí je dobře patrný rozdíl mezi původním rekonstruovaným a nově vytvořeným spojujícím článkem. Je viditelně avšak citlivě zasazen do kontextu historických budov.

Dvě původní historické hmoty si v interiéru zachovávají odlišný ráz a to od jednotlivých detailů po odlišení materiálů. V původních částech převládá dřevo mísící se s kamenem a v nové pak pohledový beton se strukturou dřeva a sklo. Vzájemný spojující článek mezi původním a novým tvoří prostor kolem schodiště, atrium běžící přes všechna patra, které je prosvětleno stropními světlíky.

Úžasného výhledu na okolní kopce se lze z budovy radnice nabažit z mnoha míst. Nejen z horní terasy, která nabízí výhled na tři světové strany, ale i z menších, které jsou v obou dalších nižších patrech, nebo z výtahu, který je z venku přiznán, avšak jedna z jeho stěn je prosklená a vytváří tak nemalý pohledový zážitek. Orientace v prostoru Radnice je pro neznalého návštěvníka složitější, avšak vyvážená výborným systémem značení a jednotlivými průhledy skrz různá patra.

Celkový dojem z této radnice byl velmi pozitivní, žasli jsme nad provedením některých detailů a různých drobností. Bylo to milé přivítání na Tyrolském území.

Zdroj: vlastní text

Foto: Barbora Olivíková, www.nextroom.at

Zpracovala: Jana Šotnarová

 

 Comments are closed.