Festhalle v Kressbronnu

Autor:         Spreen Architekten

Realizace:  2013

Adresa:      Německo, Kressbronn, Hauptstrasse 39

Kressbronn u Bodamského jezera je malé městečko na jihu Německa se zhruba 8 tisíci obyvateli. Městu dlouho chyběla tělocvična pro základní školu, kulturní a koncertní sál, místo pro pořádání konferencí, svateb, trhů a festivalů. Proto se rozhodli vypsat architektonickou soutěž, která by našla způsob, jak všechny funkce vtěsnat do jedné budovy v centru malé obce.

Německému studiu Spreen Architekten se podařilo všechny funkce sloučit v jediném, architektonicky velmi jednoduchém objektu, který urbanisticky dobře zapadá do kontextu obce.

Budova je obdélníkového půdorysu o rozměrech 27 x 62 metrů a do ulice se obrací kratší stranou, kde je také situován hlavní vstup do budovy. Budova má pilovou střechu, která rozbíjí objem stavby a zároveň umožňuje využít orientaci ke světovým stranám – nepřímé světlo ze severu, fotovoltaické články na jihu.

Budova má jednotnou fasádu tvořenou vertikálními latěmi z jedle bílé. Latě přecházejí i přes většinu okenních otvorů, takže během dne zůstávají skryty a nechávají tedy vyniknout vstupnímu portálu. V noci pak vytváří zajímavé světelné efekty.

Funkčně je budova dělená na jednotlivé úseky, které lze podle příležitosti rozdělit, tudíž u menších akcí není potřeba zprovozňovat celou budovu. Jednotlivé prostory jsou pak flexibilní a lze je dělit posuvnými příčkami na menší části podle požadované funkce a nabízí až 10 různých dispozičních uspořádání.

Zdroj: vlastní text

Foto: Radka Vilímková

Zpracoval: Radka Vilímková 

 Comments are closed.