Kunsthaus Bregenz

Autor: Peter Zumthor

Realizace: 1997

Adresa: Bregenz, Rakousko

 

Dům umění ve městě Bregenz je výsledkem práce významného švýcarského architekta Petera Zumthora.  Budova je na první pohled snadno rozpoznatelná vzhledem k neobvykle řešenému plášti z překrývajících se matných skleněných plátů, které nám dovolují vidět jen náznaky betonové konstrukce.  Skleněná fasáda s oboustranně promyšleným světelným konceptem v dnešní den splývá s mlhavým oparem jezera.

Dům umění tvořený dvěma navzájem kontrastujícími  hmotami se nachází v samém centru města mezi nábřežním bulvárem Bodamského jezera Seestrasse a typickou městskou ulicí Kornmarktstrasse. Skleněný objekt muzea odpovídá měřítku nábřežního bulváru, zatímco kontrastující černý kvádr kavárny a pomocných prostor reaguje na menší zástavbu historického jádra.

Hmotový koncept budovy odpovídá potřebě obměňujících se výstav muzea s důmyslným konstrukčním řešením. Dle architektonického průvodce se volný čtvercový půdorys obklopený betonovými stěnami opakuje v každém patře, které jsou od sebe navzájem odděleny světelnou štěrbinou. Jednotlivé patra tak jakoby levitují a zároveň pouští do každého výstavního sálu dostatek rozptýleného denního osvětlení. Pro instalaci nové výstavy jsme však budovu mohli shlédnout pouze z venku.

S budovou muzea sousedí černý objekt zázemí, který je součástí domu umění. Výrazný skelet z probarvovaného černého betonu v sobě v přízemí ukrývá kavárnu laděnou do stejně temných barev jako její exteriér. S černou barvou stěn kontrastují nadměrně velká okna, které je možné zcela zasunout do betonových pouzder a v méně pochmurném počasí tak propojit celý vnitřní prostor s exteriérem.

 

zdroj: vlastní text

foto: Tereza Valošková, Lucie Nippertová, výkresy: www.archdaily.com

zpracoval: Tereza Valošková

další informace:

http://www.archdaily.com/107500/ad-classics-kunsthaus-bregenz-peter-zumthor

http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=211

 

 Comments are closed.